Najwięksi producenci butów na świecie od lat inwestują krocie w kampanie reklamowe. Ludzie kupując obuwie, nabywają bowiem nie tylko produkt o właściwościach praktycznych, ale także coś, co ma uzupełniać ich styl życia. W ostatnim czasie w branży obuwniczej można też zaobserwować kilka ciekawych trendów.
[IMAGE=erMUHmdHmUpM.jpg]
Czy znaczenie ekologi rośnie także w branży obuwniczej?
[IMAGE=eAV3TGfAVQsc.jpg]
Na całym świecie, a szczególnie w krajach UE temat świadomości ekologicznej jest coraz częściej poruszany. Nic więc dziwnego, że także koncerny produkujące obuwie szukają rozwiązań produkcyjnych przyjaznych środowisku. Później zaś informują o tym klientów w trakcie komunikacji reklamowej.
[IMAGE=bTXetrdnZvk2.jpg]
Najlepszym przykładem koncernu z branży obuwniczej, dbającego o środowisko naturalne jest Adidas. Ten niemiecki potentat sprzedał już miliony par obuwia, które zostały wykonane na bazie plastiku… zebranego z oceanicznych plaż.
Nie tylko jednak Adidas podkreśla ekologiczne podejście w swej strategii marketingowej. Przykładowo New Movements stara się wdrażać politykę, znaną jako „Zero Waste”. Polega ona np. na tym, że w procesie produkcji obuwia używa się skór, będących odpadkami w szeroko pojętej branży mięsnej. Z kolei Nike postanowiło sprzedawać swoje obuwie w ekologicznych opakowaniach. Wykonuje się je na bazie materiałów, które wcześniej przeszły proces recyklingu.
Działania związane z ochroną środowiska z pewnością są godne pochwały. Niemniej nadal dość mało ludzi sięga po w pełni ekologiczne obuwie, ponieważ jest ono dużo droższe od butów wykonanych z syntetycznych materiałów. Można się jednak spodziewać, że wraz ze wzrostem wolumenu produkcji butów ekologicznych, ich cena będzie coraz niższa.
Jak szybko rośnie branża e-commerce?
Branża obuwnicza coraz bardziej przestawia się na działalność w Internecie zamiast sprzedaży opartej o sklepy stacjonarne. Z każdym rokiem w Polsce sektor e-commerce rośnie o kilka procent, a ludzie coraz chętniej kupują buty w sklepach online. Kupno w sieci jest po prostu coraz wygodniejsze. Niższe ceny, wręcz nieskończony asortyment, czy błyskawiczna dostawa to największe plusy kupowania butów w sieci.
Naturalnie ma to odbicie w strategiach reklamowych podmiotów związanych z branżą obuwniczą. Sięgają one po takie techniki marketingu online jak pozycjonowanie, czy reklamy PPC. Ponadto ich aktywność w coraz większym stopniu skupia się na mediach społecznościowych.
Jak bardzo buty zwiążą się ze smartfonami?
Do niedawna w butach próżno było szukać elektroniki. Obecnie zaczyna się to zmieniać, a nowe modele obuwia mają być zintegrowane z inteligentnymi telefonami. W tym celu wystarczy tylko kupić buty z małym chipem oraz baterią i odpowiednio skonfigurować telefon.
Dziś można już kupić buty, które same się zawiązują po kliknięciu przycisku w aplikacji telefonicznej. Ponadto obuwie tego typu może dopasowywać się do danej stopy, co jeszcze bardziej zwiększa komfort ich użytkowania.
Od dawna zaś w obuwiu dedykowanym niektórym dyscyplinom sportu montuje się nadajnik GPS. Tak jest np. w butach przeznaczonych do jazdy na nartach. Sygnał GPS jest wykorzystywany w krytycznych sytuacjach, np. do namierzenia osoby, która zaginęła w czasie jazdy na nartach.