Czym jest RTM i dlaczego jest tak ważny?

RTM, czyli Real Time Marketing to bieżące reagowanie na głośne wydarzenia z umieszczeniem w tle przekazu reklamowego. Z roku na rok tę technikę wykorzystuje się coraz częściej, w szczególności na firmowych profilach na portalach społecznościowych.

Dlaczego RTM zyskuje na popularności?

Znane przysłowie mówi, że czas to pieniądz. Dobitnie przekonać można się o tym w branży reklamowej, w której szybkość reakcji miała kluczowe znaczenie. Jeszcze kilkanaście lat temu prowadzenie działań RTM było niemożliwe. Przygotowanie materiału do telewizji, radia, czy gazety wymaga przecież czasu.

W dobie mediów społecznościowych marketerzy mogą jednak na bieżąco komentować wydarzenia zachodzące w kraju i subtelnie umieszczać w nich przekaz marketingowy. Zwykle przygotowany w ten sposób materiał ma nieco humorystyczny charakter.

Jakie plusy i minusy ma RTM?

Działania z zakresu RTM są proste i tanie. Wszystko sprowadza się do przygotowania krótkiej treści np. pod postacią mema i umieszczenia jej na firmowym profilu społecznościowym. Później dany materiał może być udostępniany przez kolejnych użytkowników, co może zwiększyć jego zasięg we wręcz wykładniczym tempie.

Przykładowo w 2013 roku podczas finału Super Bowl zgasło światło. Marketingowcy marki Oreo natychmiastowo umieścili na swym profilu społecznościowym mem odnoszący się do tej sytuacji, który następnie był komentowany przez ludzi na całym świecie.

W celu wykorzystania RTM konieczni są jednak pracownicy, których cechuje kreatywność, poczucie humoru i wyczucie dobrego smaku. Ponadto powinni oni reagować błyskawicznie, zanim ubiegnie ich konkurencja. Działania RTM bywają też ryzykowne, ponieważ działając w pośpiechu, można stworzyć materiał, który zostanie odebrany negatywnie przez grupę docelową.

Jakie korzyści zapewnia RTM?

W przypadku działań z zakresu marketingowych, a w szczególności takich jak RTM trudno jest przewidzieć skutki. Czasem kilkadziesiąt akcji tego typu może przynieść znikomą reakcję, by jeden trafny post został zauważony przez setki tysięcy internautów.

RTM służy przede wszystkim temu, aby świadomość istnienia danej marki wzrosła i żeby kojarzyła się ona z pozytywnymi emocjami.

marinate