Co wchodzi w skład działań PR?

Pijar opiera się o różne działania, a ich skuteczność zależy od specyfiki danej sytuacji. PR wymaga też sporej dozy kreatywności oraz śledzenia zmian i trendów. Wyróżnić można jednak przynajmniej kilka działań, które od lat są z powodzeniem stosowane przez specjalistów od pijaru na całym świecie.

Czym są działania pijarowe?

PR praktykuje się po to, aby mieć pozytywne relacje z innymi i cieszyć się dobrym wizerunkiem. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na ocieplenie wizerunku jest wspieranie akcji dobroczynnych oraz innych organizacji non-profit. Nie jest to jednak w pełni dobroczynna działalność. Na ogół w zamian za wsparcie finansowe wymaga się reklamy, np. na stronie internetowej organizacji charytatywnej.

Działania PR często wymagają wykazania się kompetencjami miękkimi. Umiejętność komunikacji z podmiotami zewnętrznymi, np. lokalnymi władzami często pozwala firmie nawiązać opłacalną współpracę. Podobnie dobre relacje z dziennikarzami mogą sprawić, że w mass mediach pojawią się pozytywne treści na temat danej firmy, co przyniesie korzyści wizerunkowe.

Do obowiązków specjalistów PR często należy także zarządzanie sytuacjami kryzysowymi, które szybko zostały nagłośnione w mediach. Kontrowersyjną dziedziną pijaru jest zaś lobbing. Utrzymywanie pozytywnych relacji z władzą ustawodawczą może mieć jednak ogromny wpływ na rentowność danego przedsiębiorstwa.

marinate