Na czym polega inbound marketing?

Tradycyjne formy marketingu fachowo zwane outbound marketingiem kojarzą się z ulotkami, spotami, banerami itp., które często cechują się nachalnym przekazem. Wielu ludziom reklamy tego typu nie kojarzą się zbyt pozytywnie i starają się oni ich unikać. W ostatnich latach rośnie więc wykorzystanie inbound marketingu, w którym przekaz reklamowy jest bardziej subtelny.

Czym jest inbound marketing?

Inbound marketing na język polski można przetłumaczyć jako „przychodzący marketing”. Jego celem jest łagodne przedstawienie przekazu reklamowego, tak by odbiorca chciał całkowicie samodzielnie i dobrowolnie poznać szczegóły danej oferty. Poniekąd można powiedzieć, że inbound marketing stawia na minimalizm.

Popularność inbound marketingu rośnie szczególnie ze względu na coraz powszechniejsze użytkowanie Internetu. Przykładowe działania tego typu to aktywne prowadzenie profilów firmowych na portalach społecznościowych, redagowanie bloga i wartościowych artykułów na stronach internetowych, czy też działania z zakresu SEO.

Czy inbound marketing jest skuteczny?

Inbound marketing będący łagodną formą reklamą jest przeciwieństwem agresywniejszego outbound marketingu. Obecnie traktuje się go raczej jako uzupełnienie, a nie bazę całej strategii marketingowej. Specjaliści uważają jednak, że inbound marketing może być wysoce skuteczny, szczególnie w dłuższej perspektywie czasowej. Przewidywania wskazują również na to, że z roku na rok jego znacznie będzie coraz większe.

marinate