Czym jest PR wewnętrzny?

Szeroko pojęte działania z zakresu marketingu i PR kierowane są zwykle na zewnątrz organizacji np. do klientów lub wyborców. Współcześnie rośnie jednak znaczenie także PR-u skierowanego wewnątrz, np. do pracowników. Na czym jednak polega PR wewnętrzny i jakie korzyści z niego płyną?

Czym jest PR wewnętrzny?

Wewnętrzny PR to wszelkie działania mające na celu poprawę wizerunku firmy w oczach jej pracowników. Wbrew pozorom jest to skomplikowane działanie, w które zaangażowane powinny być wszystkie działy firmy, ponieważ kluczem do sukcesu jest tu sprawna komunikacja.

Niemniej jednak za PR wewnętrzny zwykle najbardziej odpowiedzialne są dwa działy, tj. marketingu oraz HR. Działania tego typu muszą być przemyślane i konsekwentne. Pracownicy w firmie zwykle spędzają około 40 godzin tygodniowo, a więc szybko wychwycą wszelkie pomyłki. PR wewnętrzny nie może też polegać wyłącznie na kreowaniu wizerunku bez faktycznych działań.

Jakie działania obejmuje PR wewnętrzny?

PR wewnętrzny to w Polsce dość nowe określenie, które jednak obejmuje powszechnie znane działania, takie jak:

  • Rozwój pracowników np. przez system szkoleń
  • Benefity pozapłacowe takie jak karty mulitsport, czy też sfinansowanie prywatnej opieki medycznej
  • Wyjazdy i spotkania integracyjne
  • Możliwość partycypacji w zarządzaniu np. przez skrzynkę pomysłów, w której można umieścić sposób na usprawnienie pracy
  • Kreowanie aktywnej społeczności np. gazety firmowej tworzonej przez pracowników lub stworzenie drużyny piłkarskiej.

Dla PR wewnętrznego ważne jest równe traktowanie wszystkich pracowników. Dużym błędem jest np. organizowanie spotkań organizacyjnych wyłącznie dla wybranych działów. Wskazane jest zaś to, aby w aktywności danego typu udział brali pracownicy zajmujący różne stanowiska.

Jakie korzyści zapewnia wewnętrzny PR?

PR wewnętrzny zawsze działał pozytywnie na efektywność pracowników i zwiększał ich satysfakcję z pracy. Liczne badania wskazują na to, że zgrany zespół, pozytywna atmosfera i koleżeńskie relacje zwiększają szeroko pojętą wydajność.

W ostatnich latach popularność wewnętrznego PR wzrosła jednak głównie z powodu zmian na rynku pracy. Przy rekordowo niskim bezrobociu oraz problemach ze znalezieniem specjalistów zatrzymanie wykwalifikowanych pracowników stało się kluczowe dla rozwoju przedsiębiorstw. Ponadto pracownicy, a w szczególności ci zarabiający dużo, coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na kwestie finansowe, ale również atmosferę panującą w danej organizacji.

Wewnętrzny PR może też zmniejszyć ryzyko tego, że byli pracownicy będą się negatywnie wypowiadać o danym przedsiębiorcy, np. na internetowych forach. Warto jeszcze zauważyć, że pozytywna atmosfera w całej firmie ułatwia pracę także jej właścicielom oraz osobom zarządzającym.

marinate