Potencjał influence marketingu

Influence marketing wzbudza pewne kontrowersje. Jednocześnie jednak jego wykorzystanie rośnie bardzo szybko, a przewidywania wskazują, że trend ten będzie się utrzymywał przez długie lata. Czym jednak jest influence marketing i czy jego wykorzystanie jest opłacalne?

Czym jest i jak funkcjonuje influence marketing?

W ostatnich kilku latach zainteresowanie mediami społecznościowymi rosło bardzo szybko. Szczególnie często z tego typu portali korzystają młodsze pokolenia. W social media pojawiło się także wielu influencerów, czyli osób, które zyskały tam sporą popularność.

Za influencerów uważa się zwykle prywatne profile na portalach społecznościowych, które przyciągnęły do siebie ogromną ilość obserwujących np. miliony internautów. Każdy ich post, czy zdjęcie jest zaś komentowane przez setki, a nawet tysiące osób.

Influencer jednoczy więc wokół siebie wielką grupę zaangażowanych ludzi. To zaś oznacza potencjał marketingowy. Influence marketing bazuje po prostu na opłacaniu influencera za to, że zareklamuje on daną markę na swoich profilach społecznościowych. Dotychczasowe badania wskazują na to, że skuteczność influence marketingu jest wysoka, o ile został on przeprowadzony w sposób prawidłowy.

Jakie wady i zalety ma influence marketing?

Dla influencera płatna współpraca reklamowa to przede wszystkim korzyść finansowa. Musi się on jednak liczyć z tym, że część zjednoczonej wokół niego społeczności może negatywnie zareagować na pojawienie się przekazów reklamowych.

Dla firmy współpraca z influencerem to zaś szansa na relatywnie niedrogą reklamę. W dodatku trafia ona do konkretnej grupy docelowej, ponieważ osoby śledzące danego influencera często są do siebie podobne np. pod względem wiekowym, czy też osobowościowym lub mają zbieżne zainteresowania.

Sukces kampanii influence marketingu w dużej mierze zależy od wybrania odpowiedniego influencera. Materiał reklamowy zawsze powinien być zbieżny z profilem jego działalności. Przykładowo reklama kosmetyków dla kobiet może się nie sprawdzić w przypadku profilu influencera związanego z motoryzacją.

marinate